Od hospodářského stavení k penzionu, který si zamilujete

Na historických fotografiích zdobí vyřezávanou část štítu statku monogram J. H., odkazující na jméno prvního majitele statku – Josefa Homuty. Ten původně zadlužené hospodářství koupil koncem sedmdesátých let 19. století a postupně ho zvelebovaly tři generace jeho rodiny až do počátku 2. světové války. Proto se této kulturní památce, jejíž jádro pochází zřejmě z poloviny 18. století, v okolí neřekne jinak než Homutův statek.

Dostupných obrázků z doby, kdy se na statku dobře dařilo, je málo. V roce 1916 se podařilo zachytit statek se strojním vybavením, otevřenou kolnou a malou stodolou s doškovou střechou. Na snímku pořízeném o šestnáct let později je v pozadí vidět stodola tak, jak stojí na statku dodnes. Rodina Homutů přišla o hospodářství hned dvakrát. Brzy po zahájení okupace jim ho sebrali Němci. Po konci války sice rodina získala hospodářství zpět, ale po několika letech propadl při komunistické kolektivizaci zemědělskému družstvu. Homuté se museli přestěhovat do vedlejšího domu, statek byl ponechán téměř bez údržby a totálně vybydlen. Jak se na podobě statku podepsala prospěšnost následujících čtyřiceti let „citlivého“ přístupu komunistické nadvlády, spatřila rodina Homutů poté, kdy jim byl statek navrácen v rámci restitucí.

Jako nádavek odnesla v 90. letech vichřice otevřenou kolnu, kterou bychom rádi obnovili. Na prostoru současné venkovní terasy by tak vznikl krásný krytý prostor. Veškeré naše síly se ale v tuto chvíli upínají k úpravě interiéru velké stodoly, která v budoucnu poskytne místo nejen pro wellness nebo školicí místnost.

Díky panu Petru Pěnkavovi, který v roce 1992 statek koupil od rodiny Homutů, unikl celý objekt jisté totální destrukci. Zahájení rekonstrukce a zápis do registru kulturních památek ho zachránily. S vizí vybudovat na Homutově statku ubytovací zažízení se pan Pěnkava statečně pustil do přestavby a ačkoli se mu jeho úmysl nepodařilo dovést do konce, obdivujeme jeho nadšení i nasazení. V roce 2014 jsme od pana Pěnkavy statek odkoupili.

S respektem k historickému stavení a tradicím jsme z Homutova statku začali budovat rodinný penzion. Rok jsme projektovali a v září 2015 začali s vlastní rekonstrukcí. S pokorou jsme přistoupili ke střídmé a střízlivé úpravě dispozic a citlivému zapracování současných designových a architektonických řešení. Hledání rovnováhy mezi tím, co je prověřeno dvěma sty lety, a tím, jakým by podle nás měl být zážitek z ubytování v srdci Kokořínska, bylo náročnou, ale krásnou cestou. První hosty jsme přívítali 17. července 2017. Společně jsme začali psát další kapitolu historie tohoto okouzlujícího místa.

Autoři projektu: Ing. Kateřina Lorencová Holanová, Ing. Arch. Petr Lorenc
Památkový dozor: Mgr. Jana Berková, Ing. Arch Kamila Hrbáčová

Památky na prodej: Vesnická architektura (2009)
Fotografie z průběhu rekonstrukce (Facebook)

U nás vám bude dobře,
ať jste čerstvě zamilovaní
nebo už velká rodina

Pokoje a apartmány

U nás nechte čas jen tak plynout

Zahrada u statku vnesla do našeho života dobrodružství, které už nikdy neskončí. Když jsme do ní vstoupili poprvé, žila si po svém. Kam až jsme dohlédli, prostor tvoříla jen neproniknutelná houština. V ní se ukrývala hlavní budova. Věděli jsme, že zahradu budeme muset zkrotit. 

Povedlo se nám to díky dvěma úžasným pánům – zahradnímu architektovi Ing. Drahoslavu Šonském, CSc., zakladateli dendrologické zahrady v pražských Průhonicích, a zahradníkovi Františkovi Ryvolovi, „muži se zelenýma rukama“. Naše společná práce proměnila sny a přání ve skutečnost. 

Z divoké zahrady se stalo harmonické místo, které vás svou proměnlivosti dokáže překvapit každý den. Mění charakter, barvy i vůně společně s ročními obdobími, společně s přibývajícími roky. Poskytuje útočiště těm, kdo chtějí spočinout v klidu a vychutnat si přítomný okamžik v celé jeho velikosti. Může se stát místem pro malá i velká vítězství v kroketu, badmintonu či stolním tenisu. Je malým nahlédnutím do jedinečného rostlinného bohatství Kokořínska.

Dvůr a k němu přilehlá část zahrady dobře poslouží k setkávání a společně stráveným chvílím — ať už s kávou na terase, o pár metrů dál na piknikové dece nebo při stavění hradů na pískovišti. Bylinná zahrada si pohraje s vašimi smysly — barvy a vůně bylinek a zeleniny si můžete vychutnávat nejen na talíři, ale od jara do podzimu také v záhonech skrytých u zadní části domu. Udělejte několik kroků a dojdete k malé brance. Za ní se nachází lesní partie naší zahrady. Vstupte do ní a zůstaňte sami. Ticho. Zvuk lesního ptactva. Štěkot psů v dálce. Vnímejte rozmanitost přírody kolem, čerpejte z ní energii a radost. Kam povedou vaše kroky?

Tipy na výlety

Polívka je grunt. Stejně jako svačina nebo dobrá večeře

Pro hosty ubytované v našem penzionu máme připravenou sezónní nabídku jídel a dezertů. Menu stavíme na tradičních receptech české kuchyně, na dobře známých chutích rodinných obědů a večeří. Abychom dosáhli co nejlepších výsledků, využíváme při přípravě pokrmů lokální suroviny nedalekých chovatelů a pěstitelů. Okolí Homutova statku svádí k objevování — ať už pěšky nebo na kole — a tomu jsou naše jídla přizpůsobena. Před výletem neunavují a po příchodu navrací vydanou energii. Myslíme však i na lenošivé typy, které před túrami dávají přednost klidným chvílím ve společnosti knihy a sklenky dobrého vína. V letních měsících si během odpoledne můžete pochutnat na moučníku a s příchodem chladnějšího počasí na svačinové polévce. Pro hosty máme navíc ve společenské místnosti po celý den i večer připravenu nabídku nealkoholických i alkoholických nápojů.

Jídelní lístek Vepřové hody Nápojový lístek Vinný lístek

Na víkend či na celý týden, rezervujte si své místo na statku

Ceny ubytování v našich dvoulůžkových a mezonetových pokojích se odvíjí od sezonnosti a délky pobytu. Výhodnější cenu nabízíme například pro všední dny a pobyty o délce 3 a více nocí. Pro konečnou cenu zadejte parametry zde a v druhém kroku obdržíte cenovou nabídku pro váš konkrétní pobyt. Kdykoliv nás kontaktujte pro informace na recepce@homutuvstatek.cz nebo +420 604 240 979.

V ceně ubytování je snídaně. Pokud bude třeba, zapůjčíme vám cestovní postýlku se standardní matrací a lůžkovinami za cenu 100 Kč/noc.

Objednejte si k vašemu ubytování večeři od našeho šéfkuchaře.

Standardní večeři vám rádi připravíme za cenu od 190 Kč do 265 Kč pro dospělou osobu a od 110 Kč do 160 Kč pro děti od 3 do 10 let. Nabízíme výběr z několika hlavních jídel včetně bezmasého, v různých cenových kategoriích. Součástí večeře je bohatý salátový bar. Připravujeme rovněž tematické gastrovíkendy a během léta večery s grilováním — o takových akcích informujeme s předstihem na našem facebookovém profilu. Během odpoledne si můžete objednat moučník a s příchodem chladnějšího počasí i svačinovou polévku. Večerní menu si hosté vybírají vždy 1 den předem.

Upozornění! Rezervační systém zobrazuje nejdříve ceny při plné obsazenosti. Pro získání konečné ceny ubytování zadejte skutečný počet osob. Polopenze se přičte v průměrné hodnotě 210 Kč za dospělou osobu. Při pobytu vám vyúčtujeme jídla dle skutečné objednávky.

Výňatek z obchodních podmínek a základní informace

 • rezervaci lze provést telefonicky na čísle +420 326 203 107 nebo +420 604 240 979, e-mailem na adresu recepce@homutuvstatek.cz nebo elektronicky přes rezervační systém na našich webových stránkách
 • pro skupinovou rezervaci celého objektu se cena a obchodní podmínky stanovují individuálně mimo standardní ceník a on-line rezervační systém
 • rezervace je pro Homutův statek závazná úhradou rezervační zálohy bankovním převodem nebo v on-line rezervaci uvedením údajů pro garanci platby platební kartou
 • aktuálně platný ceník je uveden na našem webu v on-line rezervaci
 • úhrada/doplatek našich služeb při odjezdu je možný v hotovosti nebo platební kartou
 • 30% rezervační záloha je vratná pouze při zrušení rezervace nejméně 14 dní před zahájením pobytu
 • neubytováváme psy ani jiná zvířata
 • příjezdy jsou možné od 15:00 hod do 19:00 hod
 • pokoje musí být hosty v den odjezdu uvolněny do 10:00 hod
 • večeře podáváme od 18:00 hod do 19:30 hod
 • snídaně podáváme od 8:00 hod do 10:00 hod
 • parkování je možné před areálem
 • hosté jsou povinni dodržovat ubytovací řád, který je nedílnou součástí obchodních podmínek
 • podrobné závazné obchodní podmínky si můžete přečíst zde

Chcete se na něco zeptat? Napište nám nebo zavolejte

Potřebujete poradit, kam v okolí statku na výlet a co si nenechat ujít? Máte nějaké omezení, například pohybové nebo dietní, a chtěli byste se s námi poradit? Napište nám nebo zavolejte. Rádi odpovíme a uděláme vše pro vaši maximální spokojenost a pohodlí.

Homutův Statek v Mšeně hodnocení